Kannalõhed
Kannalõhed tekivad naha kuivusest ja liigsarvestumisest (hüperkeratoos). Naha sarvestumine ehk paksenemine on meie naha kaitsefunktsioon ja see esineb tavaliselt kohtades, kus nahk on eriti stressis ja sagedase surve all – näiteks kannapiirkonnas. Kuna nahapaksendid on väga kuivad ja mitteelastsed kaotavad nad oma painduvuse, mille tõttu ei suuda nahk enam kohaneda kõndimise liikumisega ning rebeneb.

Pilt on illustreeriv. Allikas: Pinterest

Tugevalt sarvestunud ja lõhenenud nahk. Allikas: Hellmut Ruck.
Terviserisk
Lisaks kannapiirkonna valule ja sellest tulenevatele kõndimisraskustele võimaldavad kannalõhed mikroobidel, bakteritel ja seentel siseneda organismi. Kannalõhed võivad muutuda põletikuliseks ja kujutavad endast potentsiaalset riski tervisele. Olenemata kannalõhede tõsiduse-astmest on nahalõhesid võimalik ravida. Nahalõhede ravi sarnaneb mitmel moel nahapaksendite ravile – mõlemal juhul on vaja varustada nahka niiskusega ja varuda kannatlikkust.
Professionaalne hooldus
Kui nahalõhed on tekkinud, on neid väga raske ravida sellepärast, et ebaelastne kallus rebeneb kõndimisel liikumise tõttu aina sügavamale. Professionaalne jalaspetsialist töötleb kalluseid neid kõigepealt pehmendades, ettevaatlikult puhastades ja hoolikalt lihvides. Hoolduse lõpus kannab spetsialist kannalõhedele sügavalt niisutavat kreemi või salvi ning kinnitab kannale sideme või oklusiivse plaastri. Plaastri pealekandmisel saab kannalõhedele määritud salv eriti hästi nahka imenduda. Mõnel juhul piisab ühest jalaspetsialisti külastusest ja eeskujulikust kodusest kreemitamisest, teisel juhul on vaja kuni probleemi lahenemiseni jalaspetsialisti regulaarselt külastada.

Pilt on illustreeriv. Allikas: Pinterest

Pilt on illustreeriv. Allikas: Pinterest
Kodune hooldus ja ennetus
Ettevalmistavale jalahooldustööle peab kestva edu tagamiseks lisanduma kodune ravi. Nõuetekohase hooldusega saate taastada oma naha elastsuse ja vastupidavuse. Ärge unustage oma jalgu vajadusel mitu korda päevas niisutada. Meie sortimendis on saadaval salvipreparaadid vedeliku tasakaalu puudumise kompenseerimiseks. Nende salvide tüüpilised koostisosad on villavaha, taruvaik, uurea ja bisabolool.
Täiendavad näpunäited:
- Kandke kindlasti ka sobivaid jalatseid, et kaitsta jalgu survepunktide eest ja vältida uute nahapõletike teket.
- Pidage meeles: piisav vee joomine (umbes kaks liitrit päevas) on Teie naha jaoks alati oluline!
- Tähtis: kui nahalõhed on juba põletikuliseks muutunud, pidage nõu oma arstiga.
Lõpetuseks
Lõhenenud kannad on levinud jalaprobleem, mis võib märgatavalt häirida elukvaliteeti. Kannalõhede edukaks raviks tuleb nahka intensiivselt niisutada ning tegeleda probleemi ennetamisega. Soovitame selle jalamurega pöörduda vastavate teadmiste ja oskustega jalaspetsialisti poole, näiteks Jalaravi Kliinikusse. Koduse ravi puhul soovitame olla ettevaatlik, tegeleda probleemiga samm-haaval ja lähtuda põhimõttest: “Nii palju kui vaja, nii vähe kui võimalik.”

Lõhenenud kand. Allikas: Pinterest
Kasutatud allikad: Foot Care Centeri materjalid.

Leave A Comment